Batık Tırnak 3TO TEL SİSTEMİ

3TO adı verilen tel sistemi ile batık tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tekrar batması engellenmektedir.

3TO TEL SİSTEMİ

BATIK TIRNAK BAKIMINDA YENİLİK

3TO tel sistemi batan tırnağı yataktan yukarı kaldırmak için kullanılır.

3TO tel sistemine alternatif olarak B/S bant tekniği kullanılır. Bu iki teknikte kişiye hızlı bir rahatlama ve konfor sağlanmaktadır. 3TO tel sistemi 3 parçadan oluşmaktadır;

İki yandan tırnak oluklarına takılan ana teller orta noktada ara teli ile sıkıştırılıp gerdirilerek tırnak plağı yataktan yukarı doğru kaldırılarak tırnağın kenarlara çarpmadan serbest uzaması desteklenir.

Uygulama esnasında kişi acı hissetmez sonrasında sosyal hayatına çok rahat bir şekilde devam edebilmektedir. Ayağında yabancı bir maddenin olduğunu hissetmez.

WhatsApp Image 2020-08-05 at 14.30.52

Avantajları;

 • Tel takılırken acı hissetmezsiniz.
 • Tırnağı yukarı kaldırdığı için var olan acı hızlı bir şekilde rahatlar.
 • İş hayatınızda veya spor faaliyetleriniz olumsuz etkilenmez.
 • Cerrahi müdahaleye gerek kalmaz.
 • Uzun vadeli ancak kalıcı bir yöntemdir.
 • Çorap ve ayakkabı giydiğinizde engel teşkil etmez.
 • 3TO Tel Tekniğinin Kullanıldığı Durumlar;

  • Yumuşak dokunu içerisine batmış tırnakları dokudan kurtarılmasında.
  • Tırnak kenarlarının enfeksiyon olduğu durumlarda.
  • Kalınlaşarak kıvrılmış tırnaklarda.
  • Gerekli durumlarda multidisipliner (ortak) çalıştığımız branşlar olabilmektedir;
  • Dermotoloji, endokrinoloji ve metabolizma, podiatri, gediatri, kalp ve damar cerrahi, nöroloji, fizik tedavi, plastik cerrah, genel cerrah, ortopedi ve travmatoloji, dahiliye, spor hekimliği.

Batık Tırnak Bakımı Ve Tırnak Batmasının Önlenmesi

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarından biridir. Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağındaki bozulma sonucunda tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybı batığa neden olur.

Tırnak batmaları; herhangi bir şekilde tırnağın aldığı travmalar sonucunda (ayağı çarpmak, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması), ayaktaki aşırı terlemeler sonrasında, ucu dar, sivri, aşırı yüksek topulu ayakkabıların uzun süreli giyilmesinden sonra, çok dar ve sıkı çoraplar kullanılmasından dolayı, herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma sonrasında, ayak ve parmak deformasyonlarından sonra, aşırı kilo artışları sonrasında(hamilelik), tırnakların yanlış kesilmesi sonucunda (sivri kesim, derin kesim v.b.), çok koşan ve spor yapan kişilerde, yapılan yanlış pedikürler sonucunda ya da genetik yatkınlıktan dolayı oluşabilir.


Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler. Batık tırnağın bakımında, günlük yaşamda ilk müracaat edilen yerler ne yazık ki pedikür salonları olmaktadır. Bunun dışında cerrahi müdahaleler de batık tırnak çözümü için bir uygulamadır. Ancak pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır, devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturur. Cerrahi müdahaleler ise,günlük yaşam standartlarını etkilediği için belkide en son istenen tedavi yöntemi olarak düşünülmektedir. Ayrıca bu yöntemle de kesin sonuç elde edilememesi kişilerin geçici sonuçlara odaklanmalarına sebep vermektedir.

Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılamaktadır. Bu merkezlerde, tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık bakımları daha hızlı,kesin ve ağrısız çözüm oluşturmaktadır. Batık bakımında dünyanın pek çok yerinde tercih edilen 3TO yöntemi ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bu sistemin işleyişi basit olarak açıklarsak, yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnağın, iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp ortadan sıkıştırmak suretiyle yukarıya kaldırılması şeklinde özetlenebilir. Tırnak askıdayken tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmaksızın şekillenir. Tırnak uzaması takibiyle uygulanan telin yeri değiştirilerek uygun periyodlarla kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntem, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesini sağlar. 3TO tel sisteminin uygulanmasından hemen sonra, kişi ayakkabısını giyebilir, spor yapabilir, uzun saatler ayakta kalabilir.

Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için, buna sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli ,tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

WhatsApp WhatsApp Danışma
Şimdi Ara!