Ayak Terlemesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Ayak sağlığı sorunlarının en sık karşılaşılanlarından biri topuk çatlaklarıdır. Topuk çatlaklarının oluşmasına katkıda bulunan birçok neden vardır. Ancak nasır tarzında bir deri kalınlaşması zemininde, derideki kurumanın oluşturduğu çatlamalar temel oluşum mekanizmasıdır. Bu oluşuma katkıda bulunan yardımcı faktörler arasında; yaşanan bölgenin ikliminde kuruluk, ailesel eğilim olması, arka tarafı açık olan ayakkabıların giyilmesi, ayakta uzun süre kalınması, yanlış ayak basma pozisyonları, idrar söktürücü ilaçların kullanılması vardır. Tiroit hastalıkları, diyabet hastalığı, ayaklarda oluşan ekzemalar, anemiler, obesite ise topuk çatlağı oluşmasına katkıda bulunan hastalıklardır.

Terli ayakların sebebi nedir?

Ayaklarımız ısı, egzersiz ve stres yüzünden terler. Vücudun diğer yerlerindeki ter kolayca buharlaşabilir, ancak ayak parmakları, çoraplar ve ayakkabılar arasında sıkışıp kalır. Ter sıkıştığında terimizden beslenen bakteriler bromodoz olarak da bilinen kötü bir koku bırakırlar. Bu durum çoraplarımızı ve ayakkabılarımızı çıkardıktan sonra, özellikle onları bakterilerin gelişebileceği dolap ya da çekmece gibi karanlık bir yere koyarsak devam eder.

Bazı insanların ayakları diğerlerinden daha mı fazla terler?

Bazı insanların ayakları doğal olarak diğerlerinden daha fazla terler, ancak bu durum onlarda herhangi bir sorun ya da rahatsızlığa neden olmaz. Ergenlik, gebelik ve menopoz sırasındaki değişiklikler ayak terlemesini de artırabilir. Bütün gün ayakta duran insanlar ayaklarının daha fazla terlediğini fark edebilir.

İnsanların çok küçük bir yüzdesinde aşırı terleme veya hiperhidroz vardır ve bazılarının ayakları çok fazla terliyor olabilir. Bu duruma plantar hiperhidroz denir. Bazı insanlar için problem ortadan kaybolurken, diğerleri tüm hayatlarını bu şekilde sürdürür.

Ayaklarımın terlemesini nasıl önleyebilirim?

  1. Ter ayaklarımıza ve ayak parmaklarımızda kolayca sıkışır, bu yüzden ayaklarınızı günde en az bir kez iyice yıkayın ve kurulayın.
  2. Pamuk veya bambu gibi doğal kumaşlardan üretilen çoraplar ayakların nemini emdiği için en iyi seçeneklerdir.
  3. Çoraplarınızı günde en az bir kez değiştirin.
  4. Kanvas veya deri gibi nefes alabilen malzemelerden üretilen ayakkabılar giyin.
  5. Yaz aylarında sandaletler veya terlikler ayaklarınızın nefes almasına yardımcı olur.
  6. Her gün aynı ayakkabıyı giymemeli ve ayakkabılar havalandırılmaldır.
  7. Koku gidegiderici tabanlıklar ve ayak pudraları teri emmeye ve ayakkabıları temiz tutmaya yardımcı olabilir.
  8. Özellikle sıcak iklimlerde ayak sabunu veya deodorant kullanmayı düşünün.

Ayakların zaman zaman terlemesi doğaldır, ancak aşırı terleme hiperhidroz denilen bir durumu gösterebilir. Terli ayaklar ayrıca ayak kokusu, atlet ayağı ve ayak tırnağı mantarı gibi diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Uluslararası Hiperhidroz Derneği’ne göre, hiperhidroz dünya nüfusunun neredeyse yüzde 5’ini etkiliyor. Plantar hiperhidroz adı verilen aşırı terlemesi olan bireyler, bunu rahatsız edici ve hatta utanç verici bulabilir ve gün boyunca ayaklarını kuru tutmak için mücadele edebilirler.

Plantar hiperhidroz ile başa çıkmanın birçok yolu vardır. İşte terli ayakları önlemek ve yönetmek için farklı teknikler:

Ayak terlemesi nasıl önlenir?

Uzmanlar, ayak terlemesini önlemek için aşağıdaki yöntemleri öneriyor:
Terleme düzenini belirlemek için günlük tutmak
Tıpkı rejim yaparken önerildiği gibi, bir not defterine terli ayak zamanlarınızı kaydedin ve kalıpları arayın. Bu, ayak terlemesini tetikleyen yiyecekleri, durumları veya duyguları tanımlamaya yardımcı olabilir. Daha sonra bu tetikleyicileri önleyebilir ya da en azından sınırlayabilirsiniz.
Doğru çorapları giymek
Çoraplarınızı sezona ve aktivitelerinize uygun seçin. Doğru havalandırma için sıcak aylarda pamuklu çorap giyin; yün ise kış ayları için iyi bir seçenek. Sentetik kumaşlar nemi hapsettiği için mümkün olduğunca kaçınılması gerekir. Spor malzemeleri satan mağazalardan, özellikle nemi emmesi için üretilen çoraplara da yatırım yapabilirsiniz.
Mantar önleyici ürünler
Mantar önleyici ayak tozu, ayakları kuru ve kokusuz tutmaya yardımcı olur. Alternatif bir seçenek, ayaklara hafif bir mısır nişastası tozu uygulamaktır. Ancak mısır nişastası, mantar önleyici tozların yaptığı gibi mantarla savaşmaz, sadece ayaklarınızı kuru tutmaya yardımcı olabilir.
Ter önleyici ürünler
Ayaklar, vücudun diğer bölümlerinden daha fazla ter bezi içerir, her ayakta yaklaşık 125.000 ter bezi bulunur. Terleme önleyici bir deodorant, terli ayaklar için kullanımı kolay bir çözümdür. Bu tarz ürünler ter bezlerini geçici olarak bloke ederek çalışır. Amerikan Dermatoloji Akademisi, kuru ayaklara yatmadan önce terlemeyi önleyici madde sürülmesini ve sabahları yıkanmasını önermektedir. İnsanlar bunu art arda 3 veya 4 gece uyguladıktan sonra haftada bir veya iki kez kullanmaya devam edebilir.
Doğru ayakkabıyı seçmek
Kanvas veya deri gibi nefes alabilen materyallerden üretilen ayakkabılara yönelin. İyi bir hava akışına izin vermedikleri ve teri ayakkabının içinde hapsedebilecekleri için rugan veya sentetik ayakkabılardan kaçının. Ayakkabıların doğru boyutta olup olmadığını kontrol etmek de oldukça önemli. Çok dar olan ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırır ve ayakların terlemesine neden olur. Ayrıca, nemi uzaklaştırmak ve ayak kokularını önlemek için emici veya koku giderici tabanlıkları araştırın.
Su için!
Özellikle sıcak günlerde veya egzersiz yaparken bol su içmek vücut ısısını düzenlemeye ve terleme olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Terli ayaklara ne iyi gelir?

En iyi önleyici teknikler bile ayakların terlemesini her zaman engelleyemez. Ancak, terleme meydana geldiğinde, aşağıdaki eylemler yardımcı olabilir:
Ayaklarınızı yıkamak
Terli ayakları yıkamak sadece teri ve bakterileri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda cildi soğutur ve daha fazla terlemeyi önler. Ayaklarınızı günde en az bir kez yıkamayı hedefleyin. Reçetesiz satılan bir mantar önleyici sabun kullanın veya suya çay ağacı veya okaliptüs gibi birkaç damla antimikrobiyal uçucu yağ ekleyin. Sonrasında, ayakları, özellikle parmak aralarını iyice kurulayın. Nemli ayaklar bakteri ve mantarların gelişmesine izin verir.
Çay banyosu
Siyah çay, terlemeyi durdurmanın etkili bir yolu olabilir. Bu alışılmadık taktik, ayakları iki siyah çay poşeti ile ılık su dolu bir leğende bekletmeyi içerir. Çaydaki tanenler ciltteki gözenekleri kapatarak terlemeyi azaltır. Terleyen ayaklarınızı 20 dakika boyunca çaylı suda bekletin ve gerekirse bu tedaviyi günlük olarak tekrarlayın.
Yedek çorap taşımak
Ayakları yıkamak veya ıslatmak mümkün olmadığında, yeni bir çift çorap en iyi kurtarıcı olacaktır. Mutlaka nem emici veya doğal pamuklu çorapları seçin. Ayaklarınızın anında yenilenmesi ve tazelenmesi için yanınızda yedek bir çift çorap bulundurmak her zaman geçerli bir çözüm olacaktır.
Ayakkabı değiştirmek
Sıcak ayakkabılar ayakları da ısıtacak ve daha çok terlemelerine sebep olacaktır. Ayaklar terlemeye başladığında, serin ve yeni bir çift ayakkabıya geçin. Arka arkaya iki gün aynı ayakkabıyı giymekten kaçının. Bu ayakkabılarınıza tekrar giyilmeden önce tamamen kuruma şansı verir. Bu süreci hızlandırmak için kuru günlerde ayakkabıları 1-2 saat dışarıda havalandırın.
Ovma alkol
Hızlı rahatlama için ayak parmaklarının arasına veya ayakların terli bölgelerine az miktarda ovma alkolü sürün. Ayakları anında kurutur ve ayak kokularını durdurur. Ancak, ayakları çok fazla kurutabileceği ve cilt tahrişine yol açabileceği için bu çareyi düzenli olarak kullanmaktan kaçınmayı unutmamak önemlidir.
İyontoforez
Amerikan Podiatrik Tıp Derneği, terli ayakları olan kişiler için iyontoforez adı verilen bir teknik öneriyor. İyontoforez tedavisinde, ayak derisinden hafif bir elektrik akımı geçirmek için su kullanılıyor ve ter bezlerinden terin çıkması geçici olarak engelleniyor. Yapılan araştırmada, elleri, ayakları veya her ikisi de terleyen katılımcıların yüzde 88’i, sonuçları korumak için her 3-4 haftada bir tedaviyi tekrarlamak zorunda olmalarına rağmen iyontoforeze olumlu yanıt verdi.

Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ayak sağlığı konusunda yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri genellikle görmezden gelme eğilimindeyiz. Oysa ayaklarımız, her gün binlerce adım atıyor. Yine de onları rahatsız ayakkabıların içine hapsediyor ve sıklıkla ihmal ediyoruz. Araştırmalar yaklaşık 10 kişiden 8’inin tırnak batmasından ayak ağrısına kadar çeşitli ayak sorunları yaşadığını gösteriyor. Ayak sorunları, ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, kişinin yaşam kalitesini ve genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ayak Sağlığında Sık Sorulan Sorular

DASMER Ayak Sağlığı Merkezi olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerimizle alakalı çok daha detaylı bilgi için bizlere info@dasmerayaksagligi.com mail adresinden veya  0262 656 1911 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz..

Genellikle geri plana itilen ayak sağlığında insanların çekinmeden bilgi almaları ön muayene ve ayak analizi ÜCRETSİZDİR.
Hayır. İlgili işlemlere giren arkadaşlarımızın hepsi üniversitelerin Podoloji bölmünden mezun olmuş olup, aynı zamanda uluslar arası sertifikasyonla kendilerini kanıtlamışlardır.
Medikal ayak bakımı, podoloji cihazları ile tırnak yüzeylerin temizlenmesi ve sertleşmiş deri tabakasının törpülenerek inceltilmesi gibi işlemlerden oluşur. Medikal ayak bakımı sonrasında tırnak etleri pens kullanılmadan temizlendiğinden, pedikür sonrası oluşan pürüzlü görüntünün önüne geçilmiş olur.
Tırnak batması tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak başparmağında görülür. Ayak tırnağı köşesi veya kenarı kıvrılıp çevresindeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Dar ayakkabı, yanlış çorap seçimi, yanlış tırnak kesimi, ayak yapısı, kilo vs. nedenlerden dolayı oluşur. Zamanında müdahale edilmemesi durumunda ileri derecede enfeksiyona yol açabilir. En yakın zamanda profesyonel podologlar tarafından müdahale edilmesi gerekir.
Diyabetik ayak yarası şeker hastalığının uzun sürmesine bağlı olarak ortaya çıkan yara çeşitlerinden biridir. Temel nedeni ise şeker hastalığı olsa da genellikle sinirlerin ve damarların doğrudan etkilenmesi sonucunda oluşur.
Basınç bozukluğuna bağlı kemik deformasyonları, çıplak ayakla uzun süre yürümek, dar ayakkabı giymek, ayağın belli bir bölümünün uzun süre aşırı basınca maruz kalmasının yanı sıra, ayakta nasır probleminin en yaygın görülen sebeplerindendir.
Ayak uyuşması tek ayakta oluşabildiği gibi her iki ayakta görülebilen ayak genellikle sinir hasarı ya da kan dolaşımı bozuklukları sonucu oluşur. Ayağa alınan darbeler sinir hasarları, enfeksiyonlar, travmalar, tümörler de ayak uyuşmasına neden olur, en kısa zamanda doktora görünmek gerekir. Ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hemen Randevu Al

Tüm Ayak & Tırnak Problemlerinde Çözüm Noktası 

DASMER Yanınızda. 

Hemen Ücretsiz Muayene Ol

SAĞLIĞINIZ İÇİN
ÖNEMLİ

Tüm Hizmetlerimiz Üniversiterin İlgili Bölümlerinden Mezun Podologlarımız Tarafından Yapılmaktadır

Çalışma Saatlerimiz

Salı – Cumartesi 09.00 – 18:00
Pazar – Pazartesi   Tatil
Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi

Nevin ARSLAN

Acıbadem Üniversitesi Podoloji bölmünden mezun Olan Nevin ARSLAN 14 Yıllık Tecrübesi ile Sektöre ve Bölge İnsanına Değer Katmaya Devam Ediyor.
Yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübe ile ayak sağlığında çözüm noktası

Podolog Nevin ARSLAN

2004 yılında Kadıköy Bioderm Kozmetik Okulunda güzellik uzmanlığı ve cilt bakımı eğitimi alan Nevin ARSLAN sektörel tecrübe edindikten sonra 2009 yılında kendisine ait güzellik merkezini faaliyete açtı. Açılan güzellik merkezinde faaliyetlerine devam ederken müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda ayak sağlığı üzerine ülkede ciddi bir açık olduğunu fark edeerek araştırmalar yapmaya başladı. Bu kapsamda Podoloji bölümüyle tanışan Nevin ARSLAN, bu bölümle alakalı üniversitelerde bölüm olmaması nedeniyle Nişantaşı LCC Güzel Sanatlar Akademisinde ve Almanya’da teorik ve uygulamalı Podoloji eğitimi aldıktan sonra aktif olan güzellik merkezini Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi olarak değiştirerek hizmet vermeye başladı.

Bu süre zarfında Türkiye’de Podoloji anlamında eğitim veren kurum ve kuruluşlardan eğitimler almış  ve seminerlere katılarak sürekli bilgilerinin taze ve güncel kalmasını sağlamıştır.

Ülkemizde Podoloji ile ilgili ilk çalışmalar resmi olarak 16 Kasım 2011 tarihinde Kocaeli Üniversitesi bünyesinde “Podologluk Eğitimi Hazırlık Çalıştayı” adı altında başlatıldı. Devam eden bu çalışmalar neticesinde  ilerleyen yıllarda da Türkiye üniversitelerinde Podoloji eğitimi verilmeye başlandı. Yılların tecrübe birikimini almış olduğu sertifikalar ile belgelendiren Nevin ARSLAN, mesleğini daha iyi icra edebilmek adına Üniversite sınavlarına girerek Acıbadem Üniversitesinde Podoloji bölümünü okumaya hak kazandı.

Ülkemizde çok bilinen bir bölüm olmayan fakat 2012 yılından sonra ülkemizde yavaş yavaş tanınan Podolojiyi ve bu kapsamda uzman hekimlerle multidisipliner bir çalışma yürüten Podologları , ayak ve tırnak sağlığını koruyucu, önleyici ve tedavi edici bakımlar yapan sağlık teknikerleri olduğu konusunda insanları bilgilendirmeyi ilke edinen Nevin ARSLAN 13+ yıllık tecrübesiyle bölgenin önde gelen Podologlarındandır.

Şu an halen Dasmer Ayak Sağlığı Merkezini İşletmektedir.

Şimdi Ara