Medikal El ve Ayak Bakımı Nedir?

Medikal el ve ayak bakımı; günlük hayatta birçok kişinin problemi olan bazı deri ve tırnak hastalıklarının tedavisi öncesinde veya uygulanan tedaviyi hızlandırmak için yapılan yardımcı sağlık uygulamalarını kapsamaktadır.

Medikal El ve Ayak Bakımı Nedir?

Medikal el ve ayak bakımında öncelikle  el/ayağın muayenesi yapılır; kişinin el/ayağı ile ilgili problemler dinlenir, mevcut sağlık durumu ve günlük hayatı  ile ilgili sorular sorulur,    ayakkabıları kontrol edilir, basış bozukluğu/ deformite durumunda bası analizine yönlendirilir, ortopedik tabanlık ihtiyacı değerlendirilir ve uygun tedavi planı çıkarılır.

Medikal ayak/tırnak bakımında  kuru sistem kullanılarak, steril aletlerle tırnaklar doğru şekilde kesilir, ölü doku temizlenir, canlı dokuya dokunulmaz. 

Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi

Yapılan araştırmalar ortalama yüz kişiden 85’inde bir ayak problemi olduğunu gösteriyor. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda, kemik ve eklem deformasyonları, batık, nasır, siğil, tırnak-deri mantarı ve terleme ve kokuya neden olabiliyor.  Düzenli bakım sayesinde problemler oluşmadan ya da büyümeden çözülebiliyor.

Medikal Ayak Bakımının Pedikürden Farkı Nedir?

Kuaför ya da pedikür salonlarında kullanılan ekipmanlar çoğu zaman, gerekli standartta steril edilmemektedir, yalnızca dezenfekte edilmektedir. Dezenefeksiyon ile yalnızca  mikroorganizmalar inaktif hale gelir, sterilizasyonda ise tek bir  canlı mikroorganizma dahi kalmaz.

Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi’nde kullanılan ekipmanlar ameliyathanede kullanılan aletlerle aynı standartta steril edilmekte ve tek tek paketlenmektedir. Sterilizasyon tam anlamı ile yapılmaz ise pedikür yoluyla enfeksiyon (siğil, mantar, hepatit B, hepatit C, HIV) bulaşabilir. 

Pedikür öncesinde ayaklar suya sokulur ve suyla şişen ve kabaran ayaklardaki ölü doku yanında canlı doku da alınır. Vücut canlı dokuyu yerine koymak için hızlıca daha fazlasını üretir, bu kısır döngüyle 2 haftada bir pediküre gitmek gerekebilir. Medikal ayak bakımında ise kuru cihazlarla işlem yapılır, sadece ölü deriler alınır, canlı dokuya dokunulmaz, periyodik ayda bir bakım yapılması yeterli olabilir.

Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi’nde, yüksekokul mezunu podologlar tarafından ayak / tırnak anatomisine uygun  bakım ve tedaviler gerçekleşmektedir.

El ve ayak bakımının kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden, steril ve hijyenik koşullar altında gerçekleştirilerek temiz tutulması, dolaşım ve sinir sistemi açısından çok önemlidir.

El ve ayak bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi uygulamaları, el ve ayak bakım cihazları ile yapılmaktadır. Bu hem estetik hem de sağlığa yönelik özel bir bakım türüdür. Ellerimiz dış etkenlere en fazla maruz kalan bölgelerden biridir.

Özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle eller büyük oranda tahriş olabilmektedir. Bu nedenle eller için özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi el bakımı, sağlık ve estetik alanında uygulanan gözle görülür etkiye sahip bir bakımdır.

Genellikle el ve ayakta oluşan sağlık problemlerinin tanısı, koruyucu ve bakım önlemlerini içeren bir bütündür. İnsan vücudunun tüm organları ayaklardan etkilenir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için ihmal edilmemesi gereken önemli bakımların başında gelmektedir.

Ayak bakımı sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında, ayakların havasız kalması veya ayağın sık sık tuzlu ve tatlı suyla temas etmesi gibi nedenlerle daha fazla bakım ihtiyacı doğmaktadır.

Medikal ayak bakımı ile kalın ve mantarlı tırnaklar mekanik olarak temizlenmektedir, böylelikle kullanılacak topical ilaçların penetrasyonu (nüfuzu) sağlanırak etkinliği artırılır.

Ayak bakımı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Vücudumuzda en fazla yıpranan ve tüm vücudumuzu taşıma görevine sahip olan ayaklar; çatlaklar, tırnak batmaları, nemsiz kalarak kuruma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu sorunlar, ayağın hem kötü bir görüntüye sahip olmasına hem de sağlık açısından risk altında olmasına neden olmaktadır.

Medikal ayak bakım uygulamasıyla; yetersiz ayak bakımı, tırnağın yanlış kesimi, nasır, ayakkabı vurması, mantar gibi nedenlerle yıpranan ayaklara profesyonel anlamda bakım sağlanmaktadır.

Rutin olarak uygulanması önerilen medikal el ve ayak bakımı ile ellerinizin ve ayaklarınızın eski canlılığına ve sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır. Medikal el ve ayak bakımında, klasik manikür pedikür uygulamalarında kullanılan kesici aletler olmadan, tıbbi cihazlar yardımıyla ve özel freze uçlar ile uygulama yapılmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımı uygulamasında kişiye herhangi bir rahatsızlık verilmeden ağrısız, steril ve hijyenik koşullar altında uygulama yapılmaktadır.

İnsan sağlığını ilgilendiren tüm vücut organlarının el ve ayaklardan etkilendiği düşünüldüğünde, el ve ayak bakımının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Böylelikle dolaşım ve sinir sisteminizin sağlığını korumanız mümkün olmaktadır.

El ve ayak derisinde tahribattan kaynaklı olarak kuruluk, çatlama ya da pul pul deri döküntüleri yaşayabilmektedir. Kış mevsimlerinde yine soğuk havalardan en çok etkilenen bölgeler el ve ayak tabanıdır.

Düzenli olarak medikal el ve ayak bakımı yaptırmanın yanı sıra; kişilerin el ve ayak sağlığı için alabileceği önlemler de mevcuttur. Evde el ve ayak bakımı için kullanılan peelingler ve kremler el ve ayak derisinin biraz olsun yumuşamasını sağlayacaktır.

El ve ayak sağlığınız için önem vermeniz gerekenlerden bir diğeride tırnak kesimidir. Kişinin genetik yapısı ile ilgili olarak tırnak yumuşak ya da sert yapıya sahip olabilir.

Tırnak yapısı sert olan kişilerin duştan hemen sonra tırnağın yumuşaması ile tırnak kesimini gerçekleştirmesi daha doğru olacaktır.

Bu durumda tırnak çatlamaları gibi olumsuzlukların önüne geçilmiş olunur. Duş sonrasında tırnak kesimin haricinde tırnak kesimi yapılacaksa öncesinde tırnak yüzeyini normal bir nemlendirici ile kremledikten sonra ya da ılık suda 10 dakika kadar bekledikten sonra da tırnak kesimi yapılabilir.

Bu sayede tırnak dip etlerinde yumuşama olacaktır. Tırnak bakımı ve tırnak kesimi yaparken tırnaklar hilal şeklinde kesilmeli ve ne çok dipten ne de çok uzunlukta kesilmemelidir.

İdeal olan uzunluk tırnaklarınızı keserken canınızın acımadığı en kısa boy olmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayaklar ılık su ile sık sık temizlenmeli ve ardından özenle kurulanmalıdır. Pamuklu çorap kullanımına ve doğru ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir.

Günümüzde medikal el ve ayak bakımı manikür ve pedikür ile karıştırılmaktadır. Fakat medikal el ve ayak bakımının bunlarla alakası yoktur. Medikal el ve ayak bakımı daha profesyonel bir uygulamadır.

Medikal el ve ayak bakımında tırnak ve tırnak etleri kesilmemektedir ve ayaklar suda bekletilmemektedir veya ponzalama işlemi yapılmamaktadır. Manikür ve pedikürde olduğu gibi keskin aletler kullanılmamaktadır.

Ayak altındaki ölü doku medikal ayak bakımı ile temizlenmektedir böylelikle deri kalınlaşmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Bununla birlikte birçok rahatsızlık engellenmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı sayesinde, manikür ve pedikür sırasında yapılan yanlış uygulamalardan ve steril olmayan koşullardan doğan batık tırnak batması, ayak mantarı gibi sorunların önüne geçilebilmektedir.

Medikal el ve ayak bakımı sırasında tırnak kenarlarındaki etler kesilmediği ya da herhangi başka bir kesim işlemi yapılmadığı için enfeksiyon riskinden söz edilemez.

Diyabetik hastaların ayaklarında his kaybı yaşanabilmektedir ve acıyı hissetmeleri sağlıklı dolaşıma sahip bir bireye göre zorlaşmaktadır.

Bu nedenle diyabetli ayaklar için kesici ve sivri uçlu aletlerin yerine özel cihazlardan yardım alınmaktadır.

Medikal el ve ayak bakımının, bu noktada özel durumu olan kişiler için avantaj sağlayan bir uygulamalar bütünü olduğunu söylemek de mümkündür.

Medikal El Ve Ayak Bakımı Neleri İçermektedir?

Batık tırnak bakımı, deforme tırnak bakımı, mantarlı tırnak bakımı, hamilelik süreci ayak bakımı ve diyabetik ayak bakımı gibi birçok bakımı medikal ayak bakımını içermektedir.

Bunun yanında ortez uygulamaları, nasır bakımını, çatlak topuk bakımlarını da medikal el ayak ayak bakımlarını içermektedir

Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ayak sağlığı konusunda yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri genellikle görmezden gelme eğilimindeyiz. Oysa ayaklarımız, her gün binlerce adım atıyor. Yine de onları rahatsız ayakkabıların içine hapsediyor ve sıklıkla ihmal ediyoruz. Araştırmalar yaklaşık 10 kişiden 8’inin tırnak batmasından ayak ağrısına kadar çeşitli ayak sorunları yaşadığını gösteriyor. Ayak sorunları, ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, kişinin yaşam kalitesini ve genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ayak Sağlığında Sık Sorulan Sorular

DASMER Ayak Sağlığı Merkezi olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerimizle alakalı çok daha detaylı bilgi için bizlere info@dasmerayaksagligi.com mail adresinden veya  0262 656 1911 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz..

Genellikle geri plana itilen ayak sağlığında insanların çekinmeden bilgi almaları ön muayene ve ayak analizi ÜCRETSİZDİR.
Hayır. İlgili işlemlere giren arkadaşlarımızın hepsi üniversitelerin Podoloji bölmünden mezun olmuş olup, aynı zamanda uluslar arası sertifikasyonla kendilerini kanıtlamışlardır.
Medikal ayak bakımı, podoloji cihazları ile tırnak yüzeylerin temizlenmesi ve sertleşmiş deri tabakasının törpülenerek inceltilmesi gibi işlemlerden oluşur. Medikal ayak bakımı sonrasında tırnak etleri pens kullanılmadan temizlendiğinden, pedikür sonrası oluşan pürüzlü görüntünün önüne geçilmiş olur.
Tırnak batması tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak başparmağında görülür. Ayak tırnağı köşesi veya kenarı kıvrılıp çevresindeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Dar ayakkabı, yanlış çorap seçimi, yanlış tırnak kesimi, ayak yapısı, kilo vs. nedenlerden dolayı oluşur. Zamanında müdahale edilmemesi durumunda ileri derecede enfeksiyona yol açabilir. En yakın zamanda profesyonel podologlar tarafından müdahale edilmesi gerekir.
Diyabetik ayak yarası şeker hastalığının uzun sürmesine bağlı olarak ortaya çıkan yara çeşitlerinden biridir. Temel nedeni ise şeker hastalığı olsa da genellikle sinirlerin ve damarların doğrudan etkilenmesi sonucunda oluşur.
Basınç bozukluğuna bağlı kemik deformasyonları, çıplak ayakla uzun süre yürümek, dar ayakkabı giymek, ayağın belli bir bölümünün uzun süre aşırı basınca maruz kalmasının yanı sıra, ayakta nasır probleminin en yaygın görülen sebeplerindendir.
Ayak uyuşması tek ayakta oluşabildiği gibi her iki ayakta görülebilen ayak genellikle sinir hasarı ya da kan dolaşımı bozuklukları sonucu oluşur. Ayağa alınan darbeler sinir hasarları, enfeksiyonlar, travmalar, tümörler de ayak uyuşmasına neden olur, en kısa zamanda doktora görünmek gerekir. Ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hemen Randevu Al

Tüm Ayak & Tırnak Problemlerinde Çözüm Noktası 

DASMER Yanınızda. 

Hemen Ücretsiz Muayene Ol

SAĞLIĞINIZ İÇİN
ÖNEMLİ

Tüm Hizmetlerimiz Üniversiterin İlgili Bölümlerinden Mezun Podologlarımız Tarafından Yapılmaktadır

Çalışma Saatlerimiz

Salı – Cumartesi 09.00 – 18:00
Pazar – Pazartesi   Tatil
Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi

Nevin ARSLAN

Acıbadem Üniversitesi Podoloji bölmünden mezun Olan Nevin ARSLAN 14 Yıllık Tecrübesi ile Sektöre ve Bölge İnsanına Değer Katmaya Devam Ediyor.
Yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübe ile ayak sağlığında çözüm noktası

Podolog Nevin ARSLAN

2004 yılında Kadıköy Bioderm Kozmetik Okulunda güzellik uzmanlığı ve cilt bakımı eğitimi alan Nevin ARSLAN sektörel tecrübe edindikten sonra 2009 yılında kendisine ait güzellik merkezini faaliyete açtı. Açılan güzellik merkezinde faaliyetlerine devam ederken müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda ayak sağlığı üzerine ülkede ciddi bir açık olduğunu fark edeerek araştırmalar yapmaya başladı. Bu kapsamda Podoloji bölümüyle tanışan Nevin ARSLAN, bu bölümle alakalı üniversitelerde bölüm olmaması nedeniyle Nişantaşı LCC Güzel Sanatlar Akademisinde ve Almanya’da teorik ve uygulamalı Podoloji eğitimi aldıktan sonra aktif olan güzellik merkezini Dasmer Ayak Sağlığı Merkezi olarak değiştirerek hizmet vermeye başladı.

Bu süre zarfında Türkiye’de Podoloji anlamında eğitim veren kurum ve kuruluşlardan eğitimler almış  ve seminerlere katılarak sürekli bilgilerinin taze ve güncel kalmasını sağlamıştır.

Ülkemizde Podoloji ile ilgili ilk çalışmalar resmi olarak 16 Kasım 2011 tarihinde Kocaeli Üniversitesi bünyesinde “Podologluk Eğitimi Hazırlık Çalıştayı” adı altında başlatıldı. Devam eden bu çalışmalar neticesinde  ilerleyen yıllarda da Türkiye üniversitelerinde Podoloji eğitimi verilmeye başlandı. Yılların tecrübe birikimini almış olduğu sertifikalar ile belgelendiren Nevin ARSLAN, mesleğini daha iyi icra edebilmek adına Üniversite sınavlarına girerek Acıbadem Üniversitesinde Podoloji bölümünü okumaya hak kazandı.

Ülkemizde çok bilinen bir bölüm olmayan fakat 2012 yılından sonra ülkemizde yavaş yavaş tanınan Podolojiyi ve bu kapsamda uzman hekimlerle multidisipliner bir çalışma yürüten Podologları , ayak ve tırnak sağlığını koruyucu, önleyici ve tedavi edici bakımlar yapan sağlık teknikerleri olduğu konusunda insanları bilgilendirmeyi ilke edinen Nevin ARSLAN 13+ yıllık tecrübesiyle bölgenin önde gelen Podologlarındandır.

Şu an halen Dasmer Ayak Sağlığı Merkezini İşletmektedir.

Şimdi Ara