Nasır ve Siğil Bakımı

Deride oluşan yoğun keratinleşme yani kalınlaşma olan nasır, ayaklarda en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Hem acı veren hem de estetik olarak görüntü bozukluğu oluşturan nasır problemlerine son vermek, doğru ve düzenli ayak bakımı ike mümkün olur.

Nasır oluşmuş bölgede kişinin canını yakan şey, yüzeydeki kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskı olur. Genellikle derinlere doğru “v” şeklinde olan nasırlar olacak, çok baskı alan bölgelerde vücudun kendi savunma mekanizmasının sonucu olarak oluşur. Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalarak oluşan ekstra basınçla zaman içinde yoğunlaşması sonucu, alt dokular etkilenir ve dolayısıyla ağrı oluşur.

Nasırlar;

parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde nasır oluşma riski daha fazladır.

Basış bozuklukları olan kişilerde de zaman içinde parmak deformasyonu ve dolayısıyla nasır problemi görülebilir. Günlük hayatın büyük bir kısmını ayakta geçiren kişilerde nasır problemi daha fazla görülür. Ayağı yoran ve sıkan ayakkabılar nasır oluşmasını tetikler. Yapılan bazı sporlar sırasında ayakların aldığı darbeler nasırlanma riskini arttırır. Nasırlar nadiren de olsa tırnak altları ve kenarlarında da oluşabilir.

Nasır oluşumunun önlenmesinde en önemli unsur baskının ortadan kaldırılması olur. Basış bozukluklarında, vücut ağırlığının tam ayak tabanına eşit yayılmasını sağlamak için destek olarak, ayakkabı ve terlik kullanmak nasır oluşumunu en aza indirger. Oluşmuş nasırların yok edilmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise nasırın, tek seferde tamamen ortadan kaldırılamadığıdır. En doğru tedavi doğru aralıklarla yapılacak temizleme işlemleri ile olur. Kullanılan nasır bantlarının çok fazla başarılı olmaması da tek seferde tedavi etme beklentisinden kaynaklanır.

Oluşmuş nasırın sıfır noktasına kadar tek seferde alınması, o bölgede tekrar ve daha fazla deri kalınlaşmasını beraberinde getirebilir. Çünkü vücut, savunmasını daha fazla arttırma gereği duyar. Bu yüzden nasırlı bölge, doğru aralıklarla ve yavaş yavaş temizlenmelidir. Ayrıca nasır bantları asit içerdikleri için şeker hastalarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda oluşabilecek yaralanmalar hayati riskler oluşturabilir.

Nasır oluşumunun engellenmesindeki en önemli ve son işlem ise günlük kullanılması gereken nemlendiricileridir. Uygun oranda üre içeren nemlendirici kremler nasır oluşumunu engeller.

Siğil Nedir?

Siğiller human papilloma virüsü(HPV)sayesinde oluşur.

Genellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde ve strese bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Başka bir etken ise deride çizik,çatlak veya yara, kesik var ise virüs deri altına daha rahat bir şekilde yerleşir ve gelişir. Bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bulaşma alanları yüzme havuzları, duşlar, soyunma odaları, spor salonları gibi alanlarda. Siğiller vücudun her yerinde görülebilir fakat daha çok el ve ayaklarda yaygındır. Genel görünümü kabarık, pütürlü bir dokudur. Taban altı siğilleri gençlerde ve çocuklarda daha çok görülür. Siğil ayağın her yerinde görülebilir. Siğil yanlardan sıkıldığında ağrı yapar.

Siğil Bakımı;

Öncelikle siğilin durumu değerlendirilir. Bazı durumlarda sadece ilaç ve destek ürünleri ile siğil düzelir. Başka vakalarda ise var olan siğilin üzeri podolojik cihazlarla temizlenir ve kapatılır eğer ayak tabanında ise ayak bası analizi yapılarak kişiye özel tabanlık çalışması yapılır.


 
WhatsApp WhatsApp Danışma
Şimdi Ara!